Goście Specjalni Śląskich Dni Fantastyki 2024
Przed Wami Goście Specjalni Śląskich Dni Fantastyki 2024! Wyjątkowych i uzdolnionych Gości spotkacie na prelekcjach oraz spotkaniach autorskich. Nie są to wszystkie znane osoby, które odwiedzą konwent. Informacje o kolejnych Gościach Specjalnych będą publikowane na bieżąco na naszych social mediach.
Dominika Skoczeń
Kiedy nie pisze książek, prowadzi kanał na YouTube pod nazwą Czerw Fantastyczny, poświęcony popkulturze i fantastyce. W swoich filmach opowiada o dobrych serialach i książkach oraz wyśmiewa te złe, dyskutuje z gośćmi, prowadzi także serię filmów o tworzeniu dobrych historii i pisaniu książek. Na co dzień jest szermierzem, ćwiczy Nowoczesną Szermierkę Klasyczną (MCF).
Kanał Czerw Fantastyczny: https://www.youtube.com/c/CzerwFantastyczny
Robert M. Wegner
Mąż fantastycznej żony i ojciec dwóch niesamowitych córek, od lat mieszkający i pracujący na Śląsku. Laureat licznych nagród literackich, m.in. Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Sfinks. Jego książki przetłumaczono na język czeski, rosyjski i ukraiński. Najbardziej znany z cyklu fantasy „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” obejmującego jak na razie dwa tomy opowiadań i trzy powieści, jednak na koncie ma również szereg opowiadań zaliczanych do nurtu SF, publikowanych w czasopismach „Science Fiction”, „Science Fiction, Fantasy&Horror” oraz kilku antologiach książkowych.
Paweł Majka
Paweł Majka, urodził się 2 czerwca 1972 roku w Krakowie. W 1987 roku zajął trzecie miejsce w Konkursie Literackim Złota Ostroga, organizowanym przez pismo młodzieżowe Świat Młodych. Do pisania wrócił dopiero w roku 2006, opowiadaniem w wydanej przez Fabrykę Słów antologii „Tempus Fugit”.
Kolejne opowiadania i teksty publikował w czasopismach: Nowa Fantastyka, Science Fiction, Fantasy i Horror, Fantasy & Science Fiction” (Edycja Polska), Czas Fantastyki; „Smokopolitan”, „Horyzont Zderzeń Fantastycznych” w antologiach: „Kanon barbarzyńców”, „Nie pytaj o Polskę”, „Nowe idzie”, „Science Fiction”, „Rok po końcu świata”, „Przedmurze”, „Geniusze Fantastyki”, „Fantazmaty”, „Wolsung Antologia”, „Neolegendy krakowskie”, „Wenus”, „Epidemie” a także w internetowych magazynach: Fahrenheit, Esensja i Creatio Fantastica.
W 2014 roku ukazała się jego pierwsza powieść, „Pokój Światów” (Genius Creations). Od tamtego czasu wydał dwanaście powieści, w tym jedną wspólnie z Michałem Cetnarowskim a dwie z Radkiem Rusakiem.
Anna „Siemomysła” Hrycyszyn
Rocznik 1978, gliwiczanka urodzona w Tarnowskich Górach, z wykształcenia pedagożka specjalna w specjalności tyflopedagogika, na co dzień zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi. Szefowa w sekcji literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki i członkini grupy literackiej Harda Horda. Szczurzyca lądowa beznadziejnie zakochana w morzach, statkach i okrętach, a do tego wielbicielka rewolucji przemysłowej i architektury obronnej. Echa tych fascynacji pojawiają się w jej tekstach. Przygodę z pisaniem rozpoczęła od publikacji w drugim tomie Fantazji Zielonogórskich. Często obecna na konwentach – zwykle na południu kraju – z prelekcjami na tematy okołomorskie. Mieszka z mężem i dwiema kotkami, pozostając niezmiennie na samym dole drabiny w domowym stadzie.
Łukasz Kucharczyk
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej UKSW . Autor monografii naukowej pt. „Granice ciała. Somapoetyka w twórczości Stanisława Lema”, monografii „Granice ludzkiego poznania. O wybranych aspektach twórczości Jacka Dukaja” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i krytycznoliterackich traktujących o polskiej literaturze współczesnej. Prowadzi zajęcia z zakresu polskiej literatury współczesnej, krytyki literackiej, literatury fantasy i science ficton oraz metodyki nauczania języka polskiego jako obcego. Współpracownik kilku czasopism literackich, m. in. „Nowe Książki”, „Nowy Napis” i „Topos” . Juror w konkursach literackich. W swojej pracy badawczej zajmuje się polską literaturą fantastycznonaukową, fantastyczną oraz polską krytyką literacka. Pracuje również w charakterze nauczyciela języka polskiego jako obcego. W 2022 roku zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań fantastycznych pt. Granty i smoki. Swoje opowiadania publikuje w antologiach i czasopismach. Laureat Chrysalis Award Europejskiego Stowarzyszenia Science Ficton dla najbardziej obiecujących debiutów, nominowany do Śląkfy 2023 w kategorii Twórcy Roku, nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla.
Istvan Vizvary
Łodzianin, matematyk z wykształcenia, inżynier oprogramowania z zawodu. Interesuje się biologią, ekologią i filozofią. Autor opowiadań publikowanych w „Nowej Fantastyce” i antologiach oraz dwóch powieści science-fiction: „Vivo” (2017) i „Lagrange. Listy z Ziemi” (2023).
Anna Kańtoch
Anna Kańtoch (ur. 1976) z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Łaska (2016),jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Wiara (2017) otrzymała podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2018 Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.
Radek Rak
Radek Rak (1987) pisarz i lekarz weterynarii. Zadebiutował powieścią „Kocham cię, Lilith.” Jego kolejna powieść Puste niebo (2016) była nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i otrzymała Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (2019) otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. Za napisaną w 2022 “Agla: Alef” otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego.
Marek Jeziorski
Ćwiczył szermierkę zanim to było modne. Twórca formuły MCF i założyciel Szkoły Szermierki ARAMIS. Niektórzy wierzą, że oddał duszę diabłu, w zamian otrzymując tajemną wiedzę szermierczą wraz ze sporą dozą sarkazmu. Obecnie żelazną ręką rządzi szermierczym imperium, ucząc tych, którzy okażą się godni uwagi Maestro. Po 20 latach bycia aktywnym zawodnikiem, w 2015 r. przestał startować w zawodach, bo znudziło mu się, że zgarnia wszystkie możliwe medale. Od tego czasu poświęcił się szkoleniu trenerów i kolejnych Mistrzów Polski MCF. Oprócz szermierki zawodniczej zajmuje się tworzeniem choreografii walk na potrzeby pokazów, gier i filmów. Marek poprowadzi na ŚDFach prelekcję: “Walki w książkach, filmach i RPGach – jak czytać, oglądać i tworzyć”.