Goście 2018

Lista Gości Śląskich Dni Fantastyki 2018:


(W kolejności alfabetycznej)

 

Michał Cholewa
Matematyk z wykształcenia, informatyk z zawodu, fantasta z zamiłowania. Nałóg czytania wykształcono mu podstępnie za młodu, zainteresowanie pisaniem przyszło z czasem. Fan twórczości Stanisława Lema, Joe’ego Haldemana i Roberta A. Heinleina. Historycznie zainteresowany wojną na Pacyfiku 1941-1945. Laureat Nagrody im. Janusza Zajdla w roku 2015 za „Fortę” oraz nagrody „Kwazar” i Srebrnego Wyróżnienia Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za tę samą powieść.

 

Piotr W. Cholewa
Tłumacz oraz działacz fandomu, animator fantastyki. Z wykształcenia doktor matematyki (Uniwersytet Śląski). Wieloletni członek Śląskiego Klubu Fantastyki, w przeszłości jego wiceprezes. W fandomie od 1981 roku. Najbardziej znany z przekładów literatury fantastycznej, fantasy i science fiction, takich pisarzy jak Terry Pratchett, Orson Scott Card, William Gibson, Roger Zelazny czy Ursula K. Le Guin. Za tłumaczenie powieści Kolor magii otrzymał w 1995 nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Na Euroconie 2010 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) „Hall of Fame” dla najlepszego tłumacza.

 

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
Autorka znanego każdemu odbiorcy kultury popularnej bloga Zwierz Popkulturalny, znawczyni filmów i seriali, wielbicielka musicali i komiksów; absolwentka historii i socjologii, dzielnie obsługująca klej i nożyczki w dziale dokumentacji Tygodnika Polityka. W 2016 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się jej powieść „Dwóch panów z branży”, fabularne pokłosie naukowych zainteresowań autorki kinem z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

 

Paweł “rep” Dybała
Od ponad dwunastu lat tłumacz i koordynator pionu tłumaczeniowo-redakcyjnego dla wydawnictwa J.P.F., wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uczy m.in. jak tłumaczyć mangi. Autor rozlicznych publikacji na temat automatycznego przetwarzania humoru przez sztuczną inteligencję oraz polskich przekładów takich mang jak „Fullmetal Alchemist”, „Death Note”, „Bleach”, „One Piece”, „Służąca Przewodnicząca”, “One Punch Man”, „Berserk”, „Blame!”, „Soul Eater” czy „Atak Tytanów”. Prywatnie fan suchych sucharów oraz „Evangeliona”.

 

Elżbieta Gepfert
Od trzydziestu lat aktywnie działa w fandomie. Przez siedemnaście z nich piastowała stanowisko prezesa Śląskiego Klubu Fantastyki. Redaktorka, tłumaczka, członkini Sekcji Tolkienowskiej ŚKF „Parmadili” i Sekcji Tańca „Lorien”. Obecnie wiceprezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski” ds. Nagrody im. Janusza A. Zajdla, od ponad trzynastu lat redaguje antologię utworów nominowanych do nagrody.

 

Michał Gwiazda
Członek i założyciel grupy „Crafts of Two”. Jego zainteresowanie cosplayem zaczęło się w 2011 r. gdy z kawałka tektury powstał prosty hełm predatora. Wyszedł on na tyle dobrze, że postanowił wejść w tę tematykę głębiej. Obecnie specjalizuje się głównie w zbrojach zarówno męskich jak i damskich. Współpracuje przy kampaniach reklamowych z firmami takimi jak: Blizzard, CDP.PL, Cenega, Artifex Mundi oraz Flying Wild Hog. Wraz z narzeczoną pracują z materiałami takimi jak żywica, pcv, plexa oraz pianka EVA.

 

Jarosław Juszkiewicz
Dziennikarz naukowy, radiowiec i miłośnik kosmosu. Współautor kilkunastu seansów dla Planetarium Ślaskiego w Chorzowie oraz cykli audycji edukacyjnych prezentowanych w Polskim Radiu Katowice. Sympatyk ŚKF, choć nigdy nie był członkiem klubu (rodzice nie podpisali zgody w 1984 roku), miłośnik twórczości Stanisława Lema, wracający na „Solaris” przynajmniej raz w roku. Jego ulubiona część „Gwiezdnych Wojen” to oczywiście „Imperium Kontratakuje”.

 

Barbara Karlik
Harfiarka, wokalistka, pieśniopisarka i miłośniczka fantastyki. Jest zafascynowana wczesną harfą celtycką, instrumentem, na którym grano w Irlandii i Szkocji między X a XIX wiekiem. W swojej muzyce sięga nie tylko do historii, ale także do folkloru celtyckiego oraz do filku – folku światów wymyślonych. Jest erpegową dinozaurą ze słabością do Shadowruna. Lubi stroić harfę i drapać koty.
(źródło zdjęcia – Glow of Darkness)

 

Marcin „Alqua” Kłak
Trafił do fandomu w 2002 roku. Zaczynał od konwentów mangowych ale dość szybko zainteresowały go także imprezy fantastyczne. Od samego początku korciło go by pomagać. Na pierwszym konwencie nie było tego wiele, ale potem wciągał się coraz głębiej. Koordynował kilka imprez mangowych oraz fantastycznych, sam nie zliczy na ilu pomagał. Współpracował z fanzinem mangowym DOJI, a teraz pisuje do fanzinu Smokopolitan. Niedawno zainteresował się także fandomem międzynarodowym i bloguje po angielsku o konwentach na FandomRover.com

 

Darek Kocurek
Jeden z najzdolniejszych polskich rysowników, autor ponad setki okładek książkowych – cenionych nie tylko ze względu na walory graficzne, lecz także niesamowity klimat – czyniący Darka Kocurka najpopularniejszym obecnie w Polsce twórcą okładek powieści grozy. Karierę rozpoczął, tworząc okładki powieści Stephena Kinga – między innymi do cyklu „Mroczna wieża” wydawnictwa Albatros. W 2015 roku ukazało się 28 książek z okładkami Darka Kocurka, w tym seria powieści Orsona Scotta Carda wydawana przez wydawnictwo Prószyński i s-ka. Miłośnikom horroru znany jest także jako twórca, którego prace od 10 lat zdobią kalendarze Kingowe, a w roku 2015 również kalendarz promujący „Przebudzenie” Stephena Kinga, wydany przez Prószyńskiego. W roku 2015 zaprojektowana przez Kocurka okładka „Siódmej duszy” Andrzeja Wardziaka została okładką roku w plebiscycie Złoty Kościej, organizowanym przez portal Kostnica.pl, zaś w plebiscycie „Okiem na horror” jego okładki zajęły pierwsze pięć miejsc. W roku 2015 został laureatem „Śląkfy” dla Twórcy Roku.

 

Marta Krajewska
Rosjoznawczyni, twórczyni świata Wilczej Doliny, inspirowanego kulturą dawnych Słowian. Należące do tego uniwersum opowiadanie „Daję życie, biorę śmierć” zdobyło nominację do nagrody imienia Janusza A. Zajdla za rok 2014. Debiutancka powieść „Idź i czekaj mrozów” nominowano do tej samej nagrody za rok 2016. Z tą pozycją udało się autorce zadebiutować również na rynku amerykańskim („When the Frost comes” wyd. Royal Hawaian Press). Chcąc przybliżyć świat naszych przodków także młodszym czytelnikom autorka stworzyła „Noc między Tam i Tu”, opowieść z uniwersum Wilczej Doliny adresowaną do dzieci. Książka została doceniona przez Polską Sekcję IBBY i nominowana do nagrody Książka Roku 2017. Czasami wychodzi z Doliny, by skrobnąć coś bardziej współczesnego, lubi wtedy pisać opowieści o ludzkich emocjach, doprawione elementami grozy.

 

Magdalena Kucenty
Autorka dwukrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla – wpierw za swój debiut, czyli opowiadanie „Koziorożec i Smok” („Smokopolitan” 3/2015), później za kontynuację pod tytułem „Paradoks Bliźniąt”. Jej teksty ukazywały się również na łamach „Nowej Fantastyki” (2/2017, 6/2017 i 3/2018), „Fantomu” (4/2017), a także w antologiach „Echo zgasłego świata” oraz „Dobro złem czyń”. Ukończyła telekomunikację, na co dzień pracuje w branży IT. Uwielbia oglądać anime i pisać, byleby nie o sobie.

 

Paweł Majka
Urodzony w 1972 roku w Krakowie polski autor opowiadań i powieści fantastycznych. Pierwsze opowiadanie wydano mu drukiem w 1987 roku, w nagrodę za zajęcie 3 miejsca w konkursie Złotej Ostrogi organizowanym co roku przez „Świat Młodych”. Następne opowiadanie opublikował dopiero w roku 2006. Pracował w lokalnych mediach – prasie i rozgłośniach radiowych, później w jednej z ogólnopolskich telewizji. Współpracował z „Czasem Fantastyki” i internetowym magazynem „Creatio Fantastica”. Obecnie współpracuje ze „Smokopolitan” oraz blogiem poświęconym grom video GIKZ.pl. Opowiadania publikował w „Nowej Fantastyce”, SFHiF, F&SF Edycja Polska oraz antologiach wydawnictw Powergraph, Fabryka Słów, Genius Creations. Jest autorem powieści: „Pokój Światów” (nominacja do Nagrody in. Janusza A. Zajdla w roku 2015, oraz Nagroda im. Jerzego Żuławskiego 2015), „Dzielnica Obiecana”, „Niebiańskie Pastwiska” (nominowana do nagrody Zajdla, otrzymała nagrodę im. Żuławskiego w roku 2016), „Człowiek Obiecany”, „Berserk”, „Wojny Przestrzeni”.

 

Radek Rak
Rocznik 1987. Lekarz weterynarii, pracuje w swoim zawodzie. Wielki wielbiciel Beskidu Niskiego i dobrej herbaty. Autor kilku opowiadań publikowanych w Nowej Fantastyce i antologii Allegro i Powergraphu „Legendy polskie” oraz powieści „Kocham cię, Lilith” i „Puste niebo”. Za tę ostatnią otrzymał w zeszłym roku nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla a także Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

 

Katarzyna Rupiewicz
Socjolog komunikacji społecznej i nauczyciel języka francuskiego z wykształcenia. Informatyk z zawodu. Pasjonat z charakteru. Debiutowała wierszem w dwutygodniku „Wojska Lądowe”, opowiadaniem w antologii „Światy równoległe, a następnie powieścią pod tytułem „Redlum” w wydawnictwie Genius Creations. Pisze od zawsze i od zawsze fantastykę. Od ponad siedmiu lat należy do sekcji literackiej ŚKF. Na Śląskich Dniach Fantastyki będzie miała miejsce premiera jej nowej powieści “Świat w pudełku”.

 

Wojciech Rzadek
Rocznik 80’. Krakus. Mistrz Gry, Game Designer, Product Manager, Trener. Z wykształcenia tłumacz i pedagog, magister filologii romańskiej UJ. Od 24 lat zajmuje się wszelkiego typu rozrywką interaktywną:, grami RPG, grami planszowymi, LARP’ami, grami terenowymi i symulacyjnymi, Od 20 lat aktywny i czynny MG, zawsze sam tworzy scenariusze do gier fabularnych i LARP’ów w różnorodnych konwencjach i systemach. Jest autorem czterech gier planszowych obecnych na rynku gier : „Rice Wars”, „Abetto”, „Astro Jam” oraz „W pustyni i w puszczy”. Poprowadził na konwentach ponad 300 punktów programu: prelekcji, warsztatów i konkursów (głównie o RPG). Jest członkiem grupy kreatywnej Lans Macabre. Od 2011 roku organizator konkursu Puchar Mistrza Mistrzów. Jest laureatem większości nagród i konkursów związanych z grami fabularnymi: – Laureat nagrody Śląkfa 2014 w kategorii Fan Roku – Trzykrotny zdobywca Pucharu Mistrza Mistrzów: w 2003, 2004 oraz 2009 roku. Siedmiokrotny finalista tego konkursu. – Zwycięzca konkursu dla MG – Złote Kości 2013 – Zwycięzca konkursu dla MG – Złote Topory 2010 – Wyróżniony w konkursie Quentin 2009 – Zwycięzca Konkursu GRAMY! w 2006 – Zwycięzca Konkursu Archipelag na najlepszą drużynę – 2016. – Prelegent Roku 2010 w konkursie organizowanym przez platformę Master-Mind Prowadzi własną działalność gospodarczą ADMONDO, która zajmuje się projektowaniem gier oraz szkoleniami w połączeniu z szeroko pojętą rozrywką interaktywną dla biznesu. Od 2015 współpracuje też z wydawnictwem FoxGames jako wydawca gier planszowych.

 

Agnieszka Sylwanowicz
Anglistka z wykształcenia i zamiłowania, fantastka z zamiłowania oraz tłumaczka z zamiłowania i zawodu, jest członkiem-korespondentem ŚKF od 1984 r., a członkiem Sekcji Tolkienowskiej od jej powstania w 1985 r., chociaż nie bierze udziału w jej działalności tak aktywnie, jak w jej początkach. Od 2004 r. współredaguje wydawany przez ŚKF almanach tolkienowski „Aiglos”. Od 38 lat jest gorącą wielbicielką filmowych Gwiezdnych wojen i uważa się za konserwatywną tolkienistkę. Jest też jednym ze Smoków Fandomu. Z fantastyki tłumaczyła powieści, opowiadania i książki niebeletrystyczne, głównie okołotolkienowskie. Oprócz Tolkiena uwielbia LeGuin, Lema, Kaya i Fforde’a, ale tak naprawdę lubi wszystkie dobre książki, przedkładając twardą SF nad fantasy.

 

Szymon Żakiewicz
Rocznik 1979, pisarz, miłośnik fantastyki w każdej postaci, weteran RPGów i planszówek. Stały bywalec imprez fantastycznych, niezmordowany prelegent, wiecznie zaangażowany twórca konwentowych atrakcji. Miłośnik kina, książek, filmów złotej ery Hollywood i Errola Flynna. Cthulhu geek, Trekkie i Browncoat całym sercem.
(zródłó – www.simonzack.pl)