Lista Gości Śląskich Dni Fantastyki 2019:
(W kolejności alfabetycznej)
Aleksandra Cholewa
Fanka, książek nie pisze, lecz z rzadka omawia filmy, seriale, książki, komiksy oraz przedstawienia teatralne na blogu Fangirl’s Guide to the Galaxy. Do analizy popkultury najczęściej stosuje perspektywy genderową i feministyczną. Kiedyś prezes Śląskiego Klubu Fantastyki, dziś niezrzeszona, acz uczestnicząca w fandomie transformatywnym. Uwielbia wielkie roboty i socjologiczną science fiction.
Rafał Cuprjak
Rocznik 1977. Rodowity częstochowianin, absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku ochrona środowiska. Zadebiutował wydaną w 2015 roku powieścią pt. „Po drugiej stronie”. W roku 2018 ukazała się jego druga powieść pt. „Mamusiu, przecież byłam grzeczna”. Nauczyciel biologii, chemii i przyrody, logistyk, początkujący poeta i dramaturg. Wielbiciel górskich wędrówek. Zapalony biegacz. Mąż i ojciec.
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
Autorka znanego każdemu odbiorcy kultury popularnej bloga Zwierz Popkulturalny, znawczyni filmów i seriali, wielbicielka musicali i komiksów; absolwentka historii i socjologii, dzielnie obsługująca klej i nożyczki w dziale dokumentacji Tygodnika Polityka. W 2016 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się jej powieść „Dwóch panów z branży”, fabularne pokłosie naukowych zainteresowań autorki kinem z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Anna Tess Gołębiowska (Autor zdjęcia: Adam Kmiecik)
Z zawodu dziennikarka, z wykształcenia filolożka polska i czeska, z powołania nerdka. W przeszłości organizowała Pyrkony, Copernicony i Dni Fantastyki we Wrocławiu, a także Rock&Read Festival, czyli trasę promocyjną Jakuba Ćwieka dla miłośników książek i muzyki rockowej. Działała w Browncoats of Poland i wciąż marzy o podróży do alternatywnej rzeczywistości, w której obejrzy drugi sezon „Firefly”. Kiedy nie pisze dla „Wiadomości Wrzesińskich”, udziela się na Efantastyce lub wymyśla gadżety, które podbiją serca innych nerdów w tess-shirt.pl. Szczęśliwa mama trzech czarno-białych kotów oraz żona swojego męża. Ostatnio zapałała wielką miłością do Pokemon Go (Team Mystic), więc gdyby zaginęła gdzieś w czasie konwentu, znajdziecie ją przy najbliższym gymie.
GF Darwin
Grupa została założona przez absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Marka Hucza i Jana Jurkowskiego, w 2012 roku. Podbili serca widzów serią Wielkie Konflikty, choć najwierniejsi fani pokochali ich jeszcze za czasów serii o Mistrzu Motylu. Stworzyli także serie takie jak: Wielkie Pytania Polskie, Shorty Darwina, Wielkie Teorie Darwina, itd. Charyzmatyczni, zdolni i młodzi, pełni energii aktorzy, określani jako twórcy jednego z najbardziej profesjonalnych kanałów na polskim YouTube. Udowodnili, że ciężką pracą i pasją można osiągnąć sukces. Czym jeszcze nas zaskoczą w najbliższym czasie?
Jacek Falejczyk
Z wykształcenia chemik, z zawodu żołnierz, sercem fantasta. Twórca i organizator akcji pod kryptonimem Zew Zajdla, która zachęca do głosowania na najstarszą i najfajniejszą fandomową nagrodę. Poza tym człowiek ogarnięty misją krzewienia wiedzy o Marynarce Wojennej i broni masowego rażenia (mocno wybuchowa mieszanka!). Podobno za dużo gada, ale potrafi się zmieścić ze swoimi prezentacjami w wyznaczonym czasie.
Fear Workshop
Na co dzień poważny pan z korporacji. Człowiek wielu pasji i zainteresowań, dla którego doba zawsze jest za krótka. Wytwórca rekwizytów teatralnych i filmowych szczególnie kochający horror, groteskę i wszystko co mroczne. Twórca charakteryzacji, efektów specjalnych, zgłębiający świat animatroniki. Początkujący kowal wykuwający zbroje, miecze, hełmy. Okazjonalnie aktor, model. Fanatyk rekonstrukcji historycznych, pozostający największym fanem twórczości Tolkiena i uniwersum Metro.
Klaudia Heintze
Od wielu lat zaangażowana w organizację niezliczonych konwentów, koordynatorka Seminariów Literackich, Asuconów i niektórych Polconów – w tym Główna koordynatorka jubileuszowego, trzydziestego Polconu. Nominowana do Identyfikatora Pyrkonu w kategorii Promotor Fantastyki, laureatka Nagrody im. Krzysztofa „Papiera” Papierkowskiego i pierwszej w historii nagrody KONgresu. Przez wiele osób uważana za dobrego ducha polskiego fandomu. Była Prezes Śląskiego Klubu Fantastyki, a aktualnie członek zarządu Związku Stowarzyszeń Fandom Polski. Erudytka i tłumaczka. Ceniona prelegentka i panelistka specjalizująca się w tematach literackich, mitologicznych i psychospołecznych. Intelektualnie niespokojny duch: studiowała filozofię, resocjalizację i zarządzanie. Zawodowo ekspert w dziedzinie perfumiarstwa i krytyk perfumeryjny., autorka bloga Sabbath of Senses, promotorka działań zmierzających do uznania perfumiarstwa za dziedzinę sztuki.
Aleksandra Janusz (właśc. Aleksandra Janusz-Kamińska)
Rocznik 1980, urodzona w Warszawie. Doktor neurobiologii, obecnie pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Debiutowała w „Science Fiction” 4/2001 opowiadaniem „Z akt miasta Farewell”, jest autorką powieści „Dom wschodzącego słońca” oraz trzech tomów serii science fantasy „Kroniki rozdartego świata” – „Asystent czarodziejki”, „Utracona Bretania” i „Cień Gildii”. Oczywiście mówimy o Aleksandrze Janusz-Kamińskiej :D. Publikowała opowiadania i artykuły publicystyczne w internetowym magazynie Fahrenheit, w magazynie mangi i anime „Kawaii” oraz w innych czasopismach. Uzależniona od książek, czyta wszystko; nie jest gatunkistką. Zawodowo zajmuje się molekularnymi mechanizmami rozwoju neuronów, pamięci i uczenia się.
Barbara Karlik
Harfiarka, wokalistka, pieśniopisarka i miłośniczka fantastyki. Jest zafascynowana wczesną harfą celtycką, instrumentem, na którym grano w Irlandii i Szkocji między X a XIX wiekiem. W swojej muzyce sięga nie tylko do historii, ale także do folkloru celtyckiego oraz do filku – folku światów wymyślonych. Jest erpegową dinozaurą ze słabością do Shadowruna. Lubi stroić harfę i drapać koty.
(źródło zdjęcia – JM Photography)
Łukasz Kołodziej
Regularny bywalec wszelkiej maści konwentów, amator piwa, pizzy i gier fabularnych. Autor gry Fajerbol i dziesiątek związanych z nią publikacji, zaangażowany w rozwój i wydanie wielu innych rodzimych gier fabularnych oraz powiązanych z nimi materiałów (m.in. FUPL, Dzicz i Potwory, OHET). Fajerbol to szybka i prosta gra fabularna pozwalająca uczestnikom na pokierowanie losami dzielnych poszukiwaczy przygód w pełnym niebezpieczeństw i potworów świecie fantasy. Dzięki bardzo szybkiemu procesowi tworzenia postaci oraz misji, których się podejmą, doskonale nadaje się na niezobowiązujące spotkania z przyjaciółmi, sesje w klubach, na konwentach i krótkie, dynamiczne przygody z mnóstwem walki, eksplozji i poszatkowanych goblinów! Hinotama to wariant Fajerbola – inspirowany mitologią dalekiego wschodu świat samurajów, ninja, gejsz, świszczących katan i jedwabnych wachlarzy, gdzie każdy skrywa przed światem drugą, przerażającą twarz a niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku.
Kazimierz Kyrcz Jr
Redaktor, publicysta oraz pisarz kryminałów, horrorów i literatury fantastycznej. Jego książki były tłumaczone na angielski, rosyjski, czeski i słowacki. Opublikował między innymi zbiory opowiadań „Femme fatale” i „Okruchy mroku” oraz powieści „Podwójna pętla” i „Dziewczyny, które miał na myśli”. Kontynuacja tej ostatniej, czyli „Chłopcy, których kochano za mocno” ukaże się jeszcze w tym roku. W wolnym czasie z pasją ogląda seriale, co niestety ma negatywny wpływ na jego stale pogarszający się wzrok.
Ilona Myszkowska (Kobieta Ślimak)
Autorka komiksu internetowego „Chata wuja Freda” (chatolandia.pl), scenarzystka i ostatnio rysowniczka „Barw Biedy” oraz mangi „Kawaii Scotland” (rysowanej przez Drankę). Wydała kilka rzeczy na papierze – kalendarze, komiksy „Ślimacze Opowieści”, „Kapitan Szyszko” i „iGranie z Gruzem” oraz grę planszową o tym samym tytule. Współtworzy gry komputerowe w ramach studia hamstercube (“Korpo Tale”, “Opowieści z Nyanii”) i szyje sześcienne zwierzaki ze skarpet.
Krzysztof Piskorski
Wrocławski pisarz, autor nagradzanych powieści (m.in. „Cienioryt”, „Czterdzieści i Cztery” oraz „Zadra”) oraz wielu opowiadań. Przez prawie dwadzieścia lat twórczej pracy miał okazję próbować sił w prawie wszystkim, co składa się ze znaków alfabetu: od literatury przez publicystykę, tłumaczenia, słuchowiska, scenariusze filmowe, komiksowe, gry planszowe i komputerowe oraz niezliczone prelekcje i warsztaty. Jego najnowsze dziecko to „Tainted Grail: The Fall of Avalon” – fabularno-planszowa gra, która stała się największą Kickstarterową zbiórką roku 2018.
Maciej „Toudi” Pitala
Fan i działacz. Organizator, który podejmie się każdego wyzwania. Inicjator Krakowskich Szkoleń Konwentowych, współtwórca KONgresu – pierwszego konwentu o tworzeniu konwentów, gdzie organizatorzy imprez fanowskich mają możliwość wymiany doświadczeń, podpatrzenia sposobów na zdobycie sponsorów czy warsztatowego przećwiczenia wystąpień publicznych.
Robert M. Wegner
Kolejnym gościem na Śląskich Dniach Fantastyki 2019 będzie Robert M. Wegner! Jest mężem fantastycznej kobiety i ojcem dwóch wspaniałych córek, czym niektórzy tłumaczą fakt, że postaci żeńskie w jego książkach budzą sporą sympatię czytelników. Jako autor jest najbardziej znany z cyklu fantasy – „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” choć zdarzało mu się także pisać teksty SF. Od blisko dziesięciu lat związany z wydawnictwem Powergraph, w którym ukazały się wszystkie jego książki, a prawie dwadzieścia lat mieszka i pracuje na Śląsku.